Blog

Kręgi uwagi. Angażowanie mentalne podczas wykonywania pracy

29.01.2023

Napisał Adam Sulimski

Zasada działania „Kręgów Uwagi” polega na maksymalnej koncentracji na „Tu i teraz” – pierwszy krąg. Gdy wyobrazimy sobie, że rzucamy kamień w wodę, naszym oczom ukażą się kręgi. Aby wyłowić kamień z tej wody – zrealizować cel – należy wskoczyć w krąg środkowy, bo tam jest cel naszych zamierzeń. Niestety często wchodzimy na różne kręgi uwagi. Przypatrzmy się im.

Drugi krąg – Jak jest a jak powinno być?

Dobrym przykładem jest tu pomyłka w trakcie grania utworu przez muzyka. Może on „wejść” w ten drugi krąg rozpamiętywania pomyłki, zapominając, że koncert jeszcze trwa. Należy szybko wrócić do Pierwszego Kręgu – Tu i teraz. Ile razy przy wykonywaniu zadań przeskakujemy na ten drugi krąg analizując np. co powiedział kolega obserwując naszą pracę albo rozpamiętując uwagę szefa. Trzeba szybko wracać na Pierwszy Krąg!!!

Trzeci krąg – Przetrwać

Trzecim kręgiem, na który wchodzą ludzie podczas wykonywania zadań jest – Strategia przetrwać. Przykład: wszystko świetnie idzie, do końca zadania zostało kilka minut. Nic złego już nie może się zdarzyć. A tu nagle TRACH i porażka. Co się dzieje? Przykład ze sportu: zawodnik przegrywa na 20 sekund przed końcem walki (np. w zapasach to bardzo dużo czasu). I zamiast wrócić na pierwszy krąg, poddaje się i oddaje walkę rywalowi. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy zawodnik wygrywa. Przeciwnik zaś stara się jeszcze maksymalnie zmobilizować i te 20 sekund wykorzystać na swoją korzyść. Przeciwnik jest w pierwszym kręgu, a zawodnik na trzecim. Efekt: spektakularne porażki lidera.

Czwarty krąg – Konsekwencje.

Wtedy, gdy w trakcie działania zaczynamy myśleć o konsekwencjach rezultatu naszych działań: Co to będzie, gdy wygram? Co to będzie, gdy przegram? Zatem zarówno tych pozytywnych w wypadku, gdy wszystko idzie po naszej myśli, jak i negatywnych, gdy coś nam nie wychodzi. Lepiej jest wracać na pierwszy krąg niż tkwić w czwartym!!!

Ostatni kręg – Co ja tutaj robię?

Ma to miejsce szczególnie wtedy gdy zadajemy sobie pytanie (w trakcie wykonywania działań!) czy w ogóle powinienem zajmować się tym co teraz robię. Może jestem za stary, może nie mam talentu, może nie potrafię tego robić itp. Z drugiej strony, może to być głos w głowie: Tak to najlepsze miejsce dla Ciebie, jesteś w tym dobry, jak nie Ty to kto. I co się dzieje? Uwaga odlatuje na piąty krąg i może skończyć się katastrofą. Stąd też zawsze, gdy wykonujemy jakąś czynność warto koncentrować się na TU i TERAZ, aż do momentu zakończenia działania. Wtedy przychodzi czas na analizy.

źródło: materiał własny

Możesz sprawdzić czyli propozycja ćwiczenia i praktykowania. Pomyśl:

1. Jakie zadanie masz aktualnie do wykonania?

2. Jakie myśli przychodzą Ci do głowy w kontekście tego zadania?

3. Przyporządkuj swoje myśli do kręgu uwagi. Na który krąg „odlatują” Twoje myśli?

4. Zastanów się na co konkretnie masz wpływ w tej sytuacji i kontekście tych myśli?

5. Podejmij decyzję co zrobisz. Może po prostu wrócić na pierwszy krąg?    Zamów konsultacje


    Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) (dalej jako „RODO”), oświadczam, że:
    Administratorem danych osobowych jest Teampartners Szczegółowe dane dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Teampartners dostępne są na podstronie Polityka Prywatności.