Napisał Adam Sulimski
Zasada działania „Kręgów Uwagi” polega na maksymalnej koncentracji na „Tu i teraz” – pierwszy krąg. Gdy wyobrazimy sobie, że rzucamy kamień w wodę, naszym oczom ukażą się kręgi. Aby wyłowić kamień z tej wody – zrealizować cel – należy wskoczyć w krąg środkowy, bo tam jest cel naszych zamierzeń. Niestety często wchodzimy na różne kręgi uwagi. Przypatrzmy się im.
Dobrym przykładem jest tu pomyłka w trakcie grania utworu przez muzyka. Może on „wejść” w ten drugi krąg rozpamiętywania pomyłki, zapominając, że koncert jeszcze trwa. Należy szybko wrócić do Pierwszego Kręgu – Tu i teraz. Ile razy przy wykonywaniu zadań przeskakujemy na ten drugi krąg analizując np. co powiedział kolega obserwując naszą pracę albo rozpamiętując uwagę szefa. Trzeba szybko wracać na Pierwszy Krąg!!!
Trzecim kręgiem, na który wchodzą ludzie podczas wykonywania zadań jest – Strategia przetrwać. Przykład: wszystko świetnie idzie, do końca zadania zostało kilka minut. Nic złego już nie może się zdarzyć. A tu nagle TRACH i porażka. Co się dzieje? Przykład ze sportu: zawodnik przegrywa na 20 sekund przed końcem walki (np. w zapasach to bardzo dużo czasu). I zamiast wrócić na pierwszy krąg, poddaje się i oddaje walkę rywalowi. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy zawodnik wygrywa. Przeciwnik zaś stara się jeszcze maksymalnie zmobilizować i te 20 sekund wykorzystać na swoją korzyść. Przeciwnik jest w pierwszym kręgu, a zawodnik na trzecim. Efekt: spektakularne porażki lidera.
Wtedy, gdy w trakcie działania zaczynamy myśleć o konsekwencjach rezultatu naszych działań: Co to będzie, gdy wygram? Co to będzie, gdy przegram? Zatem zarówno tych pozytywnych w wypadku, gdy wszystko idzie po naszej myśli, jak i negatywnych, gdy coś nam nie wychodzi. Lepiej jest wracać na pierwszy krąg niż tkwić w czwartym!!!
Ma to miejsce szczególnie wtedy gdy zadajemy sobie pytanie (w trakcie wykonywania działań!) czy w ogóle powinienem zajmować się tym co teraz robię. Może jestem za stary, może nie mam talentu, może nie potrafię tego robić itp. Z drugiej strony, może to być głos w głowie: Tak to najlepsze miejsce dla Ciebie, jesteś w tym dobry, jak nie Ty to kto. I co się dzieje? Uwaga odlatuje na piąty krąg i może skończyć się katastrofą. Stąd też zawsze, gdy wykonujemy jakąś czynność warto koncentrować się na TU i TERAZ, aż do momentu zakończenia działania. Wtedy przychodzi czas na analizy.
źródło: materiał własny
Możesz sprawdzić czyli propozycja ćwiczenia i praktykowania. Pomyśl:
1. Jakie zadanie masz aktualnie do wykonania?
2. Jakie myśli przychodzą Ci do głowy w kontekście tego zadania?
3. Przyporządkuj swoje myśli do kręgu uwagi. Na który krąg „odlatują” Twoje myśli?
4. Zastanów się na co konkretnie masz wpływ w tej sytuacji i kontekście tych myśli?
5. Podejmij decyzję co zrobisz. Może po prostu wrócić na pierwszy krąg?